فرق بی کربنات سدیم با جوش شیرین (بررسی جامع)

فرق بی کربنات سدیم با جوش شیرین

در دهه‌های اخیر، مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌های کم کالری و با کمترین مقدار قند، برای حفظ سلامتی و کنترل وزن، محبوبیت بیشتری در جامعه پیدا کرده است. در این راستا، برخی مواد جایگزین برای قند معمولی مورد توجه قرار گرفته‌اند.

موادی مانند بی کربنات سدیم و جوش شیرین که این مواد جایگزین که اخیراً توجه بسیاری را به خود جلب کرده‌اند.بی کربنات سدیم به عنوان یک ترکیب شیمیایی شناخته می‌شود که به عنوان جایگزینی برای سودا در پخت و پز استفاده می‌شود.این ترکیب قادر به ایجاد جوشیدن و حباب‌ها در خمیرها و دسرها است و در نتیجه برای مواد پخته و خمیری کاربرد دارد.بی کربنات سدیم عموماً به عنوان یک عامل خمیری‌کننده در تهیه محصولات پخته مانند کیک، کلوچه و شیرینی استفاده می‌شود.

جوش شیرین یک ماده جایگزین قند است که برای کاهش مصرف قند و کنترل کالری‌ها در غذاها و نوشیدنی‌ها استفاده می‌شود. این ماده معمولاً از ترکیبات شیمیایی مانند اسپارتام و ساکارین تشکیل شده است که در نتیجه تولید آن، کمترین تاثیر روی سطح قند خون ایجاد می‌کند.جوش شیرین به عنوان یک جایگزین مناسب برای افرادی که در رژیم کم کالری، دیابتی یا کنترل وزن هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.با توجه به تفاوت‌های شیمیایی و کاربردهای مختلف بین بی کربنات سدیم و جوش شیرین، انتخاب هر کدام بستگی به نوع غذا یا نوشیدنی و هدف نهایی مصرف‌کننده دارد. در این مقاله تفاوت‌های مهم بین این دو ماده جایگزین را بررسی می کنیم لطفا تا انتها همراه ما باشید.

بی کربنات سدیم چیست؟

بی کربنات سدیم یک ترکیب شیمیایی است که با فرمول NaHCO3 نمایش داده می‌شود. این ترکیب معمولاً به عنوان جایگزینی برای سودا (کربنات سدیم) در آشپزی و پخت و پز استفاده می‌شود. گاهی اوقات به آن “جیره‌دهنده” نیز می‌گویند.وقتی بی کربنات سدیم به آب اضافه می‌شود، واکنشی شیمیایی رخ می‌دهد که منجر به تولید کربن دی اکسید (CO2) می‌شود که باعث ایجاد جوشیدگی و حباب‌ها در مواد غذایی می‌شود. به همین دلیل، بی کربنات سدیم به عنوان یک عامل خمیری‌کننده در تهیه محصولات خمیری مانند کیک، کلوچه، و شیرینی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین، در برخی از مواد غذایی دیگر نیز به عنوان یک جیره‌دهنده و عامل حفظ طعم و کیفیت مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای تهیه و خرید سدیم بی کربنات با کیفیت میتوانید با مشاوران نگین تجارت پیام در ارتباط باشید.

جوش شیرین چیست؟

در پاسخ به سوال جوش شیرین چیست؟، باید بیان کرد که این ماده در واقع یک نوع سدیم بی کربنات است و دارای ویژگی‌های تخمیری است که باعث تولید کربن دی اکسید می‌شود. جوش شیرین به عنوان یک ماده چندمنظوره شناخته می‌شود و دارای مزایای زیادی برای سلامتی نیز می‌باشد. این ماده شیمیایی با ساختار بدن انسان سازگاری ندارد. برای افرادی که اطلاعات کافی ندارند، مهم است که بدانند جوش شیرین از ترکیب یون سدیم و یون بی کربنات تشکیل شده است. سدیم بی کربنات به صورت کریستال جامد و سفید و عموماً به صورت پودر تولید می‌شود. در آفریقای جنوبی، جوش شیرین به عنوان ماده بی کربنات شناخته می‌شود و هنگامی که با یک عامل اسیدی مانند سرکه یا آبلیمو ترکیب شود، فاسد می‌شود. این ترکیب اغلب در محصولات شوینده و شستشو استفاده می‌شود. یکی از کاربردهای رایج جوش شیرین، استفاده در صنعت شیرینی‌پزی است.از آنجا که برای تهیه محصولات با کیفیت عالی به اسید نیاز داریم، جوش شیرین معمولاً در دستورالعمل‌هایی که شامل مواد اسیدی مانند مخمر، آب لیمو، شکلات، دوغ یا عسل هستند، به کار می‌رود. جوش شیرین یکی از مواد تشکیل‌دهنده‌ی بیکینگ پودر است. بیکینگ پودر از ادغام جوش شیرین با کرم خشک اسید تارتار و سایر نمک‌ها تولید می‌شود. دو نوع جوش شیرین وجود دارد: جوش شیرین صنعتی و جوش شیرین خوراکی.

تفاوت جوش شیرین صنعتی و خوراکی چیست؟

اگرچه دو نوع خوراکی و صنعتی جوش شیرین مشابه هستند، اما این دو ماده یکسان نیستند. جوش شیرین صنعتی نرم‌تر است و ترکیبات قوی‌تری دارد. از این نوع در شست و شو و تمیز کردن بهره‌می‌برند و برای پاک‌کردن لکه‌ها و در ترکیب مواد شوینده خانگی نیز استفاده می‌شود. اما جوش شیرین خوراکی در ترکیب بسیاری از مواد غذایی به کار می‌رود و در اثر واکنش با اسید، بهبودی در طعم محصولات غذایی ایجاد می‌کند. جوش شیرین خوراکی در آب حل، اما در الکل حل نمی‌شود. در زمان خرید جوش شیرین باید به برچسب روی بسته‌بندی توجه شود. اگر واژه Food Grade باشد، نشانگر خوراکی بودن این محصول است.

فواید بی کربنات سدیم

بی‌کربنات سدیم ماده‌ای شیمیایی با خصوصیات متعدد است که در بسیاری از زمینه‌ها به کار می‌رود. بی‌کربنات سدیم به عنوان یک عامل حجم‌دهنده در آشپزی و پخت و پز استفاده می‌شود. وجود این ماده در ترکیبات آزمایش‌های آشپزی باعث افزایش حجم و حباب‌زدایی در طعم‌دهی و سبکی غذا می‌شود.بی کربنات سدیم به عنوان یک ماده خمیر کننده در طیف وسیعی از محصولات به کار می‌رود، از جمله در تهیه شیرینی‌پزی و شیرینی‌سازی.بعضی از محصولات بهداشتی و آرایشی حاوی بی‌کربنات سدیم هستند؛ زیرا این ماده به عنوان یک جاذب عالی برای رطوبت و چربی‌ها در پوست عمل می‌کند. برخی از محصولات خوراکی و نوشیدنی حاوی بی‌کربنات سدیم هستند؛ مانند آب‌معدنی حاوی بی‌کربنات سدیم که می‌تواند به تعادل pH بدن کمک کند.بی‌کربنات سدیم ممکن است به عنوان یک ماده ضد اسید در درمان برخی مشکلات معده و سوزش معده مورد استفاده قرار گیرد.همچنین بی‌کربنات سدیم می‌تواند در تمیزکاری خانگی و بهداشت خانه مورد استفاده قرار بگیرد، مثلاً برای تمیز کردن سطوح یا از بین بردن بوی نامطبوع.

تفاوت های اصلی بی کربنات سدیم و جوش شیرین

تفاوت های بی کربنات سدیم و جوش شیرین

از جنبه های مختلفی می توان تفاوت های بین بی کربنات سدیم و جوش شیرین را بررسی کرد که در این بخش مهم ترین تفاوت های این دو را توضیح می دهیم.

۱.تفاوت در تعریف آنها

نام تجاری جوش شیرین بی کربنات سدیم است. در حالی که بی کربنات سدیم  کربنات هیدروژن سدیم می باشد.

۲.تفاوت در اسامی مترادف

یکی دیگر از تفاوت های بین جوش شیرین و بی کربنات سدیم در اسامی مترادف آنها می باشد.جوش شیرین با اسامی دیگری مانند بی کربنات سودا نان نیز شناخته می شود. بی کربنات سدیم نیز به کربنات اسید سدیم و هیدروژن سدیم معروف می باشد.

۳.مصرف کنندگان متفاوت این دو ترکیب شیمیایی

به لحاظ گروه های مصرف کننده نیز این دو متفاوت هستند. جوش شیرین بیشتر توسط خانم های خانه دار، سرآشپزها، قنادی ها و نانوایی ها استفاده می شود. در حالی که بی کربنات سدیم معمولا توسط شیمیدان ها و تحلیلگران مورد استفاده قرار می گیرد و در صنعت داروسازی نیز کاربرد دارد.

۴.تفاوت از نظر دسترسی

از نظر دسترسی نیز تا حدودی دسترسی به جوش شیرین آسانتر است و به راحتی می توانید آن را از فروشگاه های مواد غذایی تهیه کنید. بی کربنات سدیم نیز در فروشگاه های داروسازی و مواد شیمیایی موجود می باشد.

۵.تفاوت از نظر محل تولید متفاوت

این دو ماده تولید کننده های متفاوتی دارند. جوش شیرین اغلت توسط صنایع غذایی به عنوان یک ماده ی غذایی تولید می گردد. اما بی کربنات سدیم توسط شرکت های تولید مواد شیمیایی تولید می شود.

 

مهم ترین کاربردهای بی کربنات سدیم

بی کربنات سدیم کاربردهای فراوانی دارد اما به عنوان مهم ترین کاربردهای آن می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • مدیریت آفات: به عنوان یک نمونه، می‌توانید از این ترکیب شیمیایی برای نابودی سوسک‌ها استفاده نمایید.
 • استفاده به عنوان یک آفت‌کش زیست محیطی
 • استفاده جهت پاکسازی رنگ و زنگ‌زدگی
 • به عنوان یک تنظیم‌کننده pH می توانید آن را مورد استفاده قرار دهید
 • استفاده به عنوان یک قارچ‌کش موثر
 • برای خاموش کردن آتش‌های کوچک ناشی از گریس یا برق
 • به عنوان یک ضد اسید برای درمان عفونت هضمی اسیدی و سوزش معده بهره ببرید.
 • استفاده در برخی از دهانشویه‌ها و خمیردندان‌ها
 • به عنوان پودر لباس‌شویی برای حذف لکه‌های چای یا قهوه یا برای از بین بردن بوی نامطبوع لباس‌ها استفاده کنید.

مهم ترین کاربردهای جوش شیرین

جوش شیرین نیز بسیار پرکاربرد است که در زیر به معرفی برخی از مهم ترین کاربردهای آن می پردازیم:

 • درمان آفت دهان
 • رفع سوزش معده در اثر رفلاکس
 • بهبود عملکرد ورزشی و افزایش انرژی
 • درمان عفونت ادراری
 • درمان نقرس
 • تسکین خارش پوست
 • بهبود بیماری های مزمن کلیوی
 • درمان گرفتگی بینی
 • سفید کردن دندان ها
 • آفتاب سوختگی
 • از بین بردن جوش های سرسیاه
 • برطرف کردن خارش و خشکی پوست
 • ضد عرق طبیعی

تفاوت کربنات سدیم با بی کربنات سدیم

تفاوت اصلی بین کربنات سدیم و بی‌کربنات سدیم در میزان اکسیژن و کربن است که به هر کدام متصل است.کربنات سدیم شامل یک اتم کربن، یک اتم کلر، سه اتم اکسیژن و دو اتم سدیم است. استفاده از کربنات سدیم به عنوان مواد شیمیایی متفاوت است، از جمله به عنوان جاذب CO2 در فرایندهای صنعتی، در تهیه صابون و محصولات شوینده، و در صنایع شیشه‌سازی و پالایش نفت. بی کربنات سدیم شامل یک اتم کربن، یک اتم هیدروژن، سه اتم اکسیژن و یک اتم سدیم است. استفاده اصلی آن در پخت و پز به عنوان یک عامل حجم‌دهی (باعث ایجاد حباب‌ها در تست و پخت) و به عنوان یک ماده خمیر‌کننده است. همچنین، در درمان مواردی مانند سوزش معده و افزایش pH مایعات بدن کاربرد دارد.بنابراین، اصلی‌ترین تفاوت بین این دو ترکیب، تفاوت در مقدار اکسیژن و همچنین کاربردهای مختلف در صنایع و درمان است. برای خرید کربنات سدیم سبک با کیفیت مطلوب و قیمت کارخانه میتوانید از مشاوران ما مشاوره بگیرید.

امتیاز شما به این محصول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره فروش 24 ساعته